Montessori eğitimi; temeli bireysel eğitime dayanan ve Maria Montessori tarafından geliştirilmiş bir eğitim yöntemidir. Dünyada en iyi eğitim yöntemi olan ve 100 yılı aşkın süredir uygulanan Montessori eğitimi, son zamanlarda ülkemizde de çok sık duyulmaktadır. Gerek açılan Montessori okulları, gerek verilen Montessori eğitimci eğitimleriyle Montessori eğitimi hızla yaygınlaşmakta ve sosyal medyada da ismi çokça geçmektedir. Merak duyulup incelemeye başlanıldığında, öğrendikçe öğrenme isteği uyandıran, işte olması gereken zaten bu diye düşündüren ve her çocuğun bu eğitimden faydalanması gerekliliğinde hem fikir olunan bir eğitim yöntemidir.

Peki Neden Montessori?

Montessori, “Eğitim mutlaka kişiye evrensel görevini öğretmelidir.” der. Evrensel görevlerin anlaşılması iç barışı sağlar. İç barış da dünya barışının oluşmasına yardım eder.

Montessori eğitiminin bölümlerinden olan Kozmik Eğitim ile çocuğun evreni ve evrendeki düzeni kavramasını destekleyen bir eğitim verilir. Bu sayede, çocuğun evren içindeki yeri, sorumlulukları ve evrende yaşamın devamı için yapılması gerekenlere dair farkındalığı geliştirilir. Çocuk 6 yaşına kadar duyularıyla dünyayı, evreni öğrenir ve tanır. 6 yaşından itibaren bu bilgilerle kendine ait bir evren algısı oluşturur. Çocukların doğayı tanıması ve sevmesi için verilen eğitimle birlikte, ruhsal gelişimlerinde kilit bir özellik taşıması nedeniyle barış eğitimi de verilir. Montessori, bir arada barış içinde yaşamanın temeli olarak bütün insanlığa çocukların anlayış ve saygı geliştirmesinde, coğrafya çalışmalarını önemli bir öğrenme aracı olarak görür.
Montessori eğitimi çocuk merkezlidir. Her çocuk kendine özgü bir gelişime sahip ve kendi kapasitesi doğrultusunda öğrendiğinden, eğitim her bir çocuğa özel programlanır ve bireysel olarak uygulanır. Çocuklar kendi hızlarında ilerlerler.